Studenci logistyki z wizytą w FCA Tychy

W dniu 29.10.2019, grupa logistyków z 3 i 4 roku I stopnia, oraz 1 roku 2 stopnia, udała się na wyjazd studyjno-edukacyjny do fabryki Fiata w Tychach. Warto zaznaczyć, że fabryka w Tychach od roku 2015 corocznie otrzymuje certyfikat Gold Level wg World Class Manufacturing, co świadczy, że jest to jedna z najlepszych fabryk motoryzacyjnych w Europie. Celem wyjazdu było zapoznanie się z procesami produkcyjnymi pojazdów samochodowych oraz procesami logistycznymi zachodzącymi w fabryce samochodów. Po szkoleniu BHP oraz zapoznaniu się z najważniejszymi wskaźnikami i osiągnięciami w firmie, studenci udali się na zwiedzanie działu montażu, aby zobaczyć jak powstają takie samochody jak Fiat 500, Lancia Ypsilon czy Abarth 595. W czasie zwiedzania zobaczyli również strefy kompletacji obsługiwane przez systemy firmy Luca Logistic Solutions sp. z o.o., której centrum badawczo-rozwojowe ma miejsce w Łączniku Politechniki Opolskiej, a także krok po kroku zostali zapoznani z procesem produkcji samochodu osobowego, od momentu wyjazdu nadwozia z lakierni do momentu wyjazdu gotowego pojazdu na parking, gdzie samochody zostają załadowane na środki transportu. Była to dobra okazja, by w praktyce zobaczyć rozwiązania lean manufacturing a w szczególności kaizen.

Prowadzący wycieczkę zwracali uwagę na rozwiązania systemowe z wykorzystaniem wózków AGV lub wiertarko-wkrętarek usprawniające procesy na linii produkcyjnej, które zostały opracowane przez dział rozwoju fabryki. Jednym z punktów wycieczki było zwiedzanie lokalnego muzeum Fiata, gdzie znajdowały się takie klasyki jak nowiutki Fiat 126p czyli popularny Maluch z przebiegiem zaledwie 32 km, a także m.in. Fiat Seicento, Cinquecento, Panda, Siena, Ford Ka (również produkowany w Tychach) oraz legendarny i nadal sprawny Fiat 500 z 1963 roku.

Zakład zajmuje 2,4 mln m² powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m², co czyni go jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 46 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje obecnie ok. 2600 osób

Galeria