Konferencja Innowacje w produkcji i logistyce magazynowej

19 czerwca 2018 roku niespełna trzy tygodnie po otwarciu Centrum badawczo-rozwojowego systemów logistycznych w Łączniku przy ul. Mikołajczyka odbyła się konferencja naukowo-techniczna "Innowacje w produkcji i logistyce magazynowej" współorganizowana przez firmę Luca Logistic Solutions sp. z o.o. oraz Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki.

Pomimo zamkniętego charakteru konferencji wzięło w niej udział ok. 250 osób. Prelekcje zostały rozdzielone na dwa panele w dwóch aulach w Łączniku. W trakcie trwania prelekcji w Centrum badawczo-rozwojowym odbywały się trzydziestominutowe pokazy dla dwudziestoosobowych grup uczestników konferencji.

Wśród prelegentów był Jos Powell przedstawiciel włoskiej firmy Scaglia Indeva Spa, która specjalizuje się w produkcji automatycznych wózków do transportu części na liniach produkcyjnych. Polskim przedstawicielem produktów firmy Scaglia Indeva Spa jest firma Lean Technology, która było głównym pomysłodawcą organizacji tej konferencji.

Ponadto swoje produkty prezentowała firma Silny&Salamon sp. z o.o. specjalizująca się w zabezpieczeniach przesyłek. Firma posiada bardzo szerokie portfolio od prostych plomb i naklejek z tagiem RFID poprzez skomplikowane zabezpieczenie, które monitorują trasę przesyłki łącznie z jej temperaturą przechowywania. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z firm, która przyczyniła się do powstania Centrum badawczo-rozwojowego. Kolejna firma, która ma wkład w powstanie Centrum, to wrocławska firma Tagatic założona w 2016. Specjalnością tego producenta są wszelkiego rodzaju oznaczenia poziome i pionowe, tablice informacyjno-organizacyjne itp. wykorzystujące wiedzę w zakresie tzw. visual management.

Firma Elmark Automatyka prezentowała urządzenia wspomagające wizualizację danych oraz urządzenia wspierające ich zbieranie i przesyłanie. W tym m.in. szeroką gamę tabletów przemysłowych stosowanych np. w wózkach widłowych.

Jednym z gości konferencji był niemiecki startup ProGlove, którego sztandarowym produktem są rękawice zintegrowane ze skanerem nadgarstkowym. Ciekawostką jest stosowanie rękawiczek ProGlove w fabrykach BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen w Niemczech jako obligatoryjne.

Kolejną ciekawostką był system AutoCube służący do identyfikacji i wymiarowania paczek prezentowany przez firmę AG Consult. Błąd pomiaru rozmiarów paczki jest rzędu jednego milimetra. W ostatniej sesji konferencji zostały przedstawione wyniki badań naukowych przez doktoranta Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki pana mgra Adama Busławskiego na temat oceny wpływu wskaźników Q, C, D, S, M na zarządzanie procesami produkcyjnymi oraz dra inż. Marcina Łopuszyńskiego nt. porównania wybranych metod optymalizacji ścieżek kompletacji w magazynie. Swoją ofertę prezentowała również firma Wanzl specjalizująca się w produkcji wózków kompletacyjnych. Jest to kolejna firma, która ma czynny udział w budowaniu Centrum badawczo-rozwojowego.

Konferencja zakończyła się sukcesem. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z owocnych rozmów i zapowiedzieli chęć udziału w kolejnym wydarzeniu tego typu na naszej Uczelni.

Galeria