Wizyta w laboratoriach PIMOT i ITS

W dniu 8.05.2018 grupa zainteresowanych studentów II-go stopnia wraz z pracownikami WIPIL pojechała do Warszawy. Celem wyjazdu było zapoznanie się z laboratoriami Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT) oraz Instytutu Transportu Samochodowego (ITS).

Już na wejściu do PIMOT dowiedzieliśmy się, że na terenie Instytutu znajduje się tor do prób zderzeniowych, na którym można rozpędzić się do 100 km/h. Następnie zapoznaliśmy się z laboratorium, w którym przeprowadza się m. in. kontrolę jakości paliw. Szczegółowo zaznajomiono nas z poszczególnymi urządzeniami należącymi do wyposażenia pracowni analitycznej. W następnej pracowni mogliśmy zgłębić wiedzę na temat różnic pomiędzy badaniem na specjalnych silnikach badawczych - liczby oktanowej do silnika o zapłonie iskrowym i cetanowej do silnika o zapłonie samoczynnym. Następnie mieliśmy okazję zapoznać się z wyposażeniem laboratorium badań pojazdów. M.in. z stanowiskiem wagowym, które ma możliwość pomiaru masy poszczególnych osi pojazdu i wyznaczenia środka jego masy oraz z przechlaną platformą służącą do badań statyczności pojazdów. Ciekawym punktem podczas zwiedzania Instytutu było Laboratorium Badań Symulacyjnych, gdzie prowadzi się badania wytrzymałościowe. Na terenie Instytutu znajduje się Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów. W trakcie zwiedzania laboratorium byliśmy również świadkami przebiegu badania diagnostycznego jednego z nowszych modeli pojazdu marki BMW. Największe wrażenie na wszystkich zrobił jednak zaprojektowany i zmontowany przez instytut wielofunkcyjny pojazd do zadań specjalnych FUNTER 4x4x4. Zapoznano nas także z pomiarami oddziaływań elektromagnetycznych samochodu na otoczenie i otoczenia na samochód, w specjalnie do tego celu utworzonej ogromnej komorze pomiarowej.

W ITS zaznajomiono nas z funkcjonowaniem Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i stworzonej przez instytut bazy oraz mapy interaktywnej. Zawiera ona informacje na temat zdarzeń drogowych odnotowanych na polskich drogach. Dodatkowo zobaczyliśmy jak pracochłonne są prowadzone badania materiałowe sprawdzające odporność materiałów na korozję oraz pękanie. Mogliśmy także zweryfikować swoje umiejętności w prowadzeniu pojazdów przy pomocy wykorzystania symulatora jazdy samochodem osobowym w różnych warunkach atmosferycznych. Chętni śmiałkowie mieli również okazję skorzystać z symulatora zderzenia czołowego oraz symulatora dachowania samochodu osobowego. Miało to na celu wyjaśnienie jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Pokazano nam również hamownię silnikową, hamownię podwoziową do pomiaru składu spalin w teście jezdnym, komorę SHED do badania emisji węglowodorów z układu zasilania samochodu, oraz komorę niskich temperatur do pomiaru emisji składników spalin przy rozruchu w niskich temperaturach.

Galeria