Od "wizjonerskiego spojrzenia" do 10-lecia WIPiL

Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki obchodził dziś uroczyście swój okrągły jubileusz. Wśród gości zgromadzonych z tej okazji w auli "Łącznika" sporą reprezentację miał świat przemysłu. Nie mogło być inaczej: "produkcja" wpisana jest nie tylko w nazwę wydziału, ale i w jego świadomą współpracę z otoczeniem.

Uroczystość poprowadziła dr Aleksandra Żurawska, prodziekan ds. współpracy i rozwoju, która, na początek, w barwnej prezentacji przedstawiła historię, profil i spore już, mimo statusu najmłodszego wydziału na uczelni – osiągnięcia jednostki. Wśród nich – uprawnienia doktorskie i szeroką współpracę z biznesem. Po raz pierwszy światło dzienne ujrzał też świeżo zdjęty z kreślarskiej deski projekt nowej siedziby, czyli zmodernizowanego "Lipska". Zaplanowany z rozmachem obiekt byłby idealnym prezentem urodzinowym dla rozrzuconych po całym mieście "Wipilowców".

Zgodnie z życzeniem dziekana dra hab. inż. Waldemara Skomudka, który w zaproszeniu na uroczystość powiedział Niech to spotkanie będzie dla nas wszystkich sposobnością do wspomnień i rozbudzenia myśli o przyszłości Pracowników i Wydziału - goście dzielili się na forum swoją refleksją i nadziejami związanymi z kolejną dekadą.

Sam dziekan podsumowując swoje wystąpienie (opublikujemy je w całości już wkrótce) nazwał jednostkę w pełni dojrzałą, choć nie ukończyła jeszcze 18 lat. Jubileusz 10-lecia wydziału - powiedział – to niewątpliwie okazja do zwrócenia uwagi na niemal wizjonerskie spojrzenie pomysłodawców i realizatorów powołania do życia jednostki, w której szeroko pojęta technika i informatyka w zastosowaniu, wspólnie stworzyły główny nurt edukacji.

Rektor prof. Marek Tukiendorf zauważył, że wydział powstał w oparciu o kapitał tworzony przez 50 lat i obiecał włączyć projekt nowej siedziby WIPiL do priorytetowych zadań uczelni.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski powiedział, że nie sztuką jest coś stworzyć, ale utrzymać to i kontynuować rozwój. Państwu się to udało.

Bez państwa pracy nie ma mowy o rozwoju regionu. – powiedział z kolei marszałek Andrzej Buła - Dziękuję, gratuluję i… proszę o dalszą pracę.

Gratulujący wydziałowi w imieniu wojewody Adriana Czubaka, Kamil Bortniczuk życzył studentom, aby zdobyte na wydziale kompetencje wykorzystali do rozwoju polskiej i opolskiej gospodarki, a prof. Ryszard Knosala – twórca nazwy wydziału i – można śmiało powiedzieć – polskiej inżynierii produkcji, przedstawił pomysły na przyciągnięcie nowych kandydatów.

Z przemówieniem wystąpił także prof. Jerzy Skubis, który – jako ówczesny rektor – zainicjował powstanie wydziału. Gdyby ktoś powiedział mi wtedy, że w takim gronie i z takim dorobkiem spotkamy się po 10 latach – pomyślałbym, że to prima aprilisowy żart – wyznał. Ten jubileusz to powód do radości i do szacunku dla wszystkich osób związanych z jednostką.

Robert Zasina, prezes zarządu Tauron Dystrybucja, przywołał z kolei bardzo dobre doświadczenia we współpracy z wydziałem i jego dziekanem Widzę te wspólną myśl, wartości i wyzwania. – pochwalił.

Dzisięciolecie stało się okazją do wręczenia okolicznosciowych wyróżnień.

Są miejsca, czasy i ludzie których się nie zapomina. – powiedziała dr Aleksandra Żurawska - Z okazji 10-lecia wydziału składamy podziękowania osobom dzięki którym wydział powstał i wciąż się rozwija:

  • prof. Jerzemu Skubisowi,
  • prof. Tadeuszowi Łagodzie,
  • prof. Maksymilianowi Gajkowi,
  • prof. Markowi Tukiendorfowi.

Doceniamy również pracę prodziekanów poprzedniej kadencji: dr Czesława Góreckiego, dr Józefa Szymczaka, dr hab. Janusza Pająka. Bez nich wydział nie byłby w stanie funkcjonować prawidłowo. Podobnie jak doceniamy pracę wszystkich kierowników katedr i dyrektorów instytutów wydziału.

Na zakończenie uroczystości zaśpiewał dla wszystkich Akademicki Chór Politechniki Opolskiej pod batutą Miłki Wocial-Zawadzkiej. W charakterze "sto lat!" zabrzmiało "Weselisko". Mamy w tym roku aż trzy chórowe śluby – ogłosiła dyrygentka.

Widać, 2016 r. to czas samych, szczególnych wydarzeń. Jedno z nich już za nami, ale prawem każdego jubileuszu jest świętowanie przez cały rok, więc nawet jeśli minął już ten najbardziej uroczysty moment, przed wydziałem jeszcze wiele, radosnych chwil.

Oby jak najwięcej!

Video

Galeria zdjęć