Nasz ekspert na otwarciu elektrowni w Estonii

W dniu 31 października w miejscowości Kiisa, niedaleko Tallina odbyło się uroczyste uruchomienie nowej elektrowni interwencyjnej o mocy 250 MW. Gospodarzem ceremonii uruchomienia był właściciel instalacji, estoński operator systemu przesyłowego – Elering, a wśród zaproszonych gości zagranicznych był, między innymi, prof. Waldemar Skomudek, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki. Obiekt został zrealizowany przez fińską spółkę Wärtsilä.

 

Zdaniem prof. Waldemara Skomudka – przekazana do użytku instalacja, zaliczana do typu Smart Power Generation, ma pełnić rolę interwencyjnego źródła mocy na wypadek nagłej utraty gwarantowanych dostaw energii do systemu przez generację konwencjonalną, pracującą w podstawie. Moc dyspozycyjna nowo uruchomionej elektrowni wystarcza na pokrycie 1/6 szczytowego zapotrzebowania Estonii na energię elektryczną, które przypada na sezon zimowy. Pozwoli to na znaczne podniesienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Aby zapobiegać przerwom w pracy systemu energetycznego, czyli tzw. blackoutom, elektrownia interwencyjna musi mieć zdolność do jak najszybszego rozruchu. Dzięki zastosowaniu charakteryzującej się wysoką elastycznością technologii silników tłokowych, elektrownia interwencyjna będzie w stanie uzyskać w czasie krótszym niż 10 minut od momentu uruchomienia, pełną moc. Elektrownia wyposażona jest w dwadzieścia siedem silników Wärtsilä typu 34DF, które zasilane są zasadniczo gazem ziemnym, ale mogą wykorzystywać także paliwo rezerwowe w postaci lekkiego oleju opałowego. Instalacja charakteryzuje się sprawnością na poziomie 45%, co jest wartością wysoką i zadowalającą w przypadku generacji o charakterze interwencyjnym. Elektrownia Kiisa, jako instalacja interwencyjna będzie pracować tylko przez około 200 godzin rocznie. W pozostałym okresie będzie utrzymywana w gotowości do rozruchu, zużywając w tym celu ok. 300 kW. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii pomp ciepła do utrzymywania silników w stanie podgrzanym w gotowości do szybkiego uruchomienia. Jest to jedna z pierwszych elektrownii na świecie, w której zastosowano takie rozwiązanie.

Zrealizowany projekt jest ważnym przedsięwzięciem inwestycyjnym dla firmy Wärtsilä, w szczególności w kontekście europejskim. Jesteśmy także dumni z faktu, że jest to pierwsza dynamiczna elektrownia interwencyjna, która pomyślnie przeszła próby zgodności z nowymi wymogami niezawodności, zdefiniowanymi przez Europejską Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych ENTSO-E – zaznacza Vesa Riihimäki, wiceprezes Wärtsilä ds. Jakości.

Informacja o spółce Wärtsilä

Spółka Wärtsilä jest wiodącym w świecie dostawcą kompletnych rozwiązań dla energetyki i przemysłu okrętowego, a także związanych z nimi usług. Koncentrując się na efektywności energetycznej i technologicznej innowacyjności, Wärtsilä maksymalizuje środowiskową i ekonomiczną efektywność działalności swoich klientów. W 2013 r. korporacja zatrudniała ok. 18 700 pracowników, a wartość jej przychodów osiągnęła 4,7 miliarda euro. Spółka prowadzi działalność w ponad 200 lokalizacjach, w prawie 70 krajach świata. Spółka Wärtsilä jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

Na zdjęciach:

  1. W. Skomudek i V.Riihimäki
  2. widok ogólny
  3. silniki
  4. wyprowadzenie spalin