Wykład Audyty i praca z dostawcami w firmach produkcyjnych

W dniu 14.12.2017 r. na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki przeprowadzony został wykład pt. "Audyty i praca z dostawcami w firmach produkcyjnych" przez pana Roberta Maciaszczyka Quality Engineer IAC Opole. Wykład z pracownikiem koncernu został zorganizowany przez dr hab. inż. Katarzynę Hys, prof. PO w ramach cyklu wykładów dla studentów prowadzonych przez praktyków – przedsiębiorców.

IAC International Automotive Components w Opolu to jedna z ponad 50 firm produkcyjnych koncernu, której globalny zasięg obejmuje 19 krajów na wszystkich kontynentach zgodnie z ideą "Act Local. Think Global" (Działaj lokalnie. Myśl globalnie). Firma oprócz zakładów produkcyjnych posiada liczne centra projektowe, techniczne oraz handlowe. Zatrudnia na całym świecie ponad 24 000 osób [1]. Pod względem udziału w rynku IAC jest trzecim na świecie dostawcą elementów wyposażenia wewnętrznego do samochodów osobowych [2]. Produkowane są komponenty o indywidualnych rozwiązaniach m.in. takie, jak: panele i konsole, systemy drzwiowe, podsufitki oraz systemy napowietrzne - wszystkie o oryginalnym i niepowtarzalnym wzornictwie. Baza klientów IAC obejmuje ponad 80 producentów sprzętu (OEM) na całym świecie. Wewnętrzne systemy i komponenty IAC znajdują się na ponad 300 platformach pojazdów od poziomu podstawowego do luksusowego. Co istotne, elementy wyposażenia montowane są we wszystkich typach pojazdów zarówno dla samochodów osobowych, ciężarowych, jak i użytkowych. 25 października 2017 r. w Opolu został otwarty przez IAC nowy obiekt typu greenfield w Europie Wschodniej, który stanowi centrum doskonałości w zakresie luksusowych wnętrz do samochodów. Produkowane są tam wysoko wyspecjalizowane elementy cięte i szyte oraz ręcznie pakowane dla samochodów klasy premium. IAC zainwestował ponad 20 milionów USD w nową lokalizację, która obejmuje (nadal trwa rozbudowa) powierzchnię ponad 27 000 metrów kwadratowych po jej zakończeniu.

Wykład z R. Maciaszczykiem został rozszerzony o część warsztatową, podczas której studenci mogli sprawdzić swoje umiejętności w procesach doskonalenia komunikacji oraz kreowania standardów jakości poprzez zastosowanie metody 5S. W zajęciach uczestniczyli studenci I ZIP II stopnia ze specjalności Zarządzanie Logistyką oraz III ZIP I stopnia: Agnieszka Bagińska, Marek Deja, Paweł Giemza, Julia Grabowska, Michał Jaremko, Martyna Job, Julia Mucha, Julia Mueller, Marcin Sojka, Piotr Wartenberg, Michał Wygowski, Magdalena Ziegler oraz Żaneta Adamowska i Ilona Barczuk.

Zmagania studentów z zadaniami zostały zarejestrowane na licznych zdjęciach:

Autor: dr hab. inż. Katarzyna Hys, prof. PO

 

[1] Źródło: http://www.iacgroup.com/about-iac/ (14.12.2017)

[2] Źródło: http://investinopole.pl/job-offer/iac/ (14.12.2017)

Galeria