Wyjście studyjne studentów IV roku Logistyki do Cementowni Odra S.A.

W dniu 27 listopada 2017 studenci IV rok Logistyki wraz dr Anną Duczkowską-Kądziel i dr inż. Moniką Wengel, zrealizowali wyjście studyjne w ramach przedmiotu Logistyka Zwrotna, aby zapoznać się m.in. zagospodarowaniem i logistyką transportu paliw zamiennych w Cementowni Odra S.A. w Opolu.

Pierwszym etapem wizyty studyjnej była przedstawiona prezentacja dotycząca historii zakładu oraz o procesu powstawania klinkieru.

Prezentacja była bardzo ciekawa i zaskakująco szybko zleciała godzina jej trwania.

Nie mogliśmy zapomnieć o wymogach bezpieczeństwa, dlatego każdy z nas otrzymał kask i okulary ochronne.

Kolejnym elementem, który zwiedziliśmy była bocznica kolejowa. Zainteresowała nas najbardziej, ze względu na nasz kierunek.

Przedsiębiorstwo posiada własne tory kolejowe, dzięki którym można dostarczać surowiec jak i produkt gotowy.

Drugim etapem wycieczki było zapoznanie się z procesem produkcji.

Widzieliśmy skład paliw kopalnianych jak również stację dokującą na paliwa zastępcze wraz z instalacją do współspalania paliw zastępczych, dzięki czemu zmniejsza balast deponowanych na składowiskach odpadów. Zanim paliwo zastępcze zostanie dostarczone do cementowni przechodzi cały proces logistyki zwrotnej:

  1. odpady segregowane przez nas samych,
  2. transport odpadów segregowanych,
  3. odpady są poddawane selekcji,
  4. tworzone paliwa zastępczego o danej kaloryczność,
  5. transport paliwa uzupełniającego.

Co powoduje ograniczenie zużycie naturalnego paliwa kopalnianego.

Cementownia jest zlokalizowana w centrum Opola posiada certyfikaty ISO 14001, EMAS które wskazują że przedsiębiorstwo posiada system zarządzania środowiskowego.

Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć m.in.: laboratoria, sterownię oraz młyny kulowe i pionowe, piec w których zachodzi proces produkcji klinkieru.

Jednym z najciekawszych etapów zwiedzania była możliwość zobaczenia pieca, w którym wypalany jest klinkier.

Młyn służący do rozdrabniania surowca.

Następnie mieliśmy okazję zobaczyć silosy, których łączna ilość wynosi 25. Wynika to z tego, że w cementowni produkuje się aż siedem różnych rodzajów cementu, dzięki temu Cementownia Odra może sprostać wymaganiom różnych kontrahentów.

W pakowni gotowy wyrób jest pakowany do papierowych worków, a termin ważności cementu to 3 miesiące od daty produkcji. Pewnie wielu z Was się zastanawiało jak budowlańcy w deszczu potrafią pracować nie martwiąc się o zwilżenie opakowania. Otóż to nie jest zwykły papier, jest on połączony z dwuwarstwową folią w celu zapobiegnięcia kontaktu produktu z niesprzyjającymi warunkami.

Magazyn wyrobu gotowego.

Trzeci etap wizyty studyjnej to zwiedzanie laboratoriów. Gdyby nie laboratorium to produkcja by nie miała najmniejszego sensu. Dzięki niemu można na bieżąco sprawdzać skład oraz właściwości produkowanego produktu.

Widzieliśmy również laboratorium wytrzymałościowe w którym wykonywane są testy na cemencie m.in. zginanie, zgniatanie.