Lekcja o ciekłym azocie

W dniu 10 listopada 2016 r. w PSP nr 15 w Opolu pracownik Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki – dr inż. Łukasz Biłos zaprezentował uczniom ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem niskich temperatur.

Przedmiotem doświadczeń był azot obecny w powietrzu w formie gazowej. Uczniowie klasy III poznali tajemnice kriogenicznego medium, jego temperaturę i właściwości oraz obserwowali składnik, którym na co dzień oddychają, tym razem w postaci płynnej. Doświadczenia z ciekłym azotem odbywały się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, więc nawet te „wybuchowe” nikomu nie zagrażały.

Dzieci chętnie odpowiadały na trudne, naukowe pytania ale oczywiście nie mogły doczekać się eksperymentów z niesamowitym gazem. Żywiołowo reagowały na widok reakcji, które zachodziły między ciekłym azotem a różnymi innymi substancjami i materiałami. Uczniowie nie mieli dość naukowych ciekawostek, więc nie chcieli wypuścić z sali pana doktora. On jednak doskonale wybrnął z sytuacji, zapraszając wszystkich żądnych wiedzy do studiowania na Politechnice Opolskiej.